Stranice PŠ Udovičići
O školi | Mali zeleni | Kodeks ponašanja| Foto galerija

Mali zeleni
  Eko- družina "Mali zeleni" u Udovičićima djeluje jedanaest godina.
Svake godine prvašići u vrijeme obilježavanja Dana kruha prisežu i postaju članovi "Malih zelenih". Dobivaju bedževe na kojima se nalaze dva nasmijana suncokreta - simbol sunca, života i radosti. Bedž je izradio dizajner Tvornice plastičnih masa "Cetinka" iz Trilja. Pri izlasku na teren svi nosimo svoje bedževe i ponašamo se po načelima kodeksa koji smo sami napisali.
  Mali zeleni na terenu
  Svoj rad počeli smo čišćenjem školskog okoliša i uređenjem staroga seoskog groblja. U akciju su se uključili i mještani Udovičića. Na Klačini i Glavici posadili smo 200 sadnica bora koje su nam donirale Hrvatske šume iz Sinja.
Rad sekcije je nastavljen organiziranjem terenske nastave. Uključili smo se u zaštitu drijemavca. Svoje misli i zapažanja zapisivali smo i fotografirali, a zatim to prezentirali na Ekološkom kvizu "Lijepa naša".
"Mali zeleni" upoznaju ljekovite biljke, prikupljaju trave, suše ih, izrađuju čajeve, tinkture i meleme. Obradili smo projekte "Maslačak- najrasprostranjeniji korov" i "Gospina trava i njezina široka primjena". Ukazali smo na ljekovita svojstva ovih biljaka i izrađivali meleme, tinkture i ulja.

Recepti
  Vođeni brigom za očuvanje okoliša, od odbačenih kartonskih kutija izrađujemo ukrase, posude i dvorce, a to izlažemo u školi.
Da bismo bolje upoznali prošlost svoga kraja, prikupljali smo stare predmete i 1998. organizirali veliku etnografsku izložbu. Danas te eksponate čuvamo u školi kao mali etno-muzej. Organizirali smo i izložbu svojih uradaka kamenih kuća potkamešničkih sela pod nazivom "Asocijacija u kamenu".

Budući da su naše aktivnosti povezane s temama iz prirode i društva, surađivali smo s časopisom Priroda gdje je 1997. (Priroda, br. 839 - 841, mjesec VI., str. 28. i 29.) objavljen naš članak o potoku Grab pod naslovom Naša nebriga za okoliš. U istom časopisu je 2001. objavljen naš članak Esej o prirodi, ljudima i zelembaću - Lacerta viridis ( Priroda, br. 891, mjesec X., str. 48. i 49.).

Tijekom ove školske godine radimo na projektima "Jestive i otrovne samonikle plodine" i "Život na trulom panju". Svojim praktičnim radovima ukrašavamo učionicu.

Surađujemo i u projektu GLOBE. Naša mjerna postaja je kanal i mali izvor Glavičica. Mjerimo temperaturu vode, PH - vrijednost, prozirnost, vodostaj i onečišćenost.
"Mali zeleni" surađuju s Hrvatskim šumama u Sinju, muzejima u Sinju i Trilju i s mnogim školama iz kojih nas posjećuju učenici sa svojim učiteljima te zajedno odlazimo na teren i istražujemo.

Članovi smo i Lutkarske sekcije "Suncokret". Naši igrokazi i pjesme su s temama iz ekologije, a piše ih naša učiteljica. Lutke i aplikacije izrađujemo sami. Lutkarske predstave za učenike i mještane izvodimo prigodom obilježavanja blagdana i datuma vezanih za prirodu i planet Zemlju.

Ljekoviti pripravci
  U svim našim aktivnostima suradnja s roditeljima je na najvišoj razini.